Může Excel analytiky překvapit i po letech? Na zkušenosti nejen s tímto programem a prací v controllingu jsme se ptali Ing. Venduly Glosové, lektorky připravovaného kurzu Analýza dat v MS Excel. Na lekcích bude předávat své know-how spolu s Ing. Barborou Štětinovou, se kterou spolupracovala jako mentorka v rámci předchozího streamu.
Vzpomenete si na konkrétní dovednosti, které jste nasbírala na různých pracovních pozicích během své kariéry?
Během své kariéry jsem nasbírala nesčetné množství dovedností. Ale pokud bych si měla vybrat ty, které pro mě byly nejzásadnější tak:
- schopnost prezentovat svou práci a sebe tak, aby mi ostatní důvěřovali;
- rozumět tomu, co dělám na takové úrovni, abych to byla schopná předat dál;
- nebát se nových výzev;
- práce s databázovými SW, například SAP;
- porozumění výrobním procesům a jejich vlivu na finanční stránku firmy.
Můžete nám říct něco více o rozdílech v různých oblastech controllingu, jako je plant controlling, project controlling a personální controlling?
Jsou to tři oblasti controllingu, které se zabývají různými částmi podniku a s tím souvisejícími procesy.
- Personální controlling se zabývá primárně procesy, finančními toky a ukazateli, které souvisí se zaměstnanci dané firmy.
- Ve společnosti, kde jsem pracovala, se project controlling staral o vývojové projekty a správu business plánů k těmto projektům.
- Plant controlling spravuje procesy týkající se celého závodu. Více do detailu se zaměřuje na sériovou výrobu. Dále připravuje reporting pro vedení společnosti jako například výsledovku.
Jaká byla nejdůležitější lekce, kterou jste se na své dosavadní pracovní dráze naučila?
Člověk nesmí zamrznout, je dobré jít tomu naproti, neustále se vzdělávat a vyvíjet, aby vám neujel vlak. Dnešní doba je rychlá a někdy je těžké udržet tempo.
Provázel Vás Excel během všech Vašich pracovních zkušeností v controllingu a reportingu?
Excel byl a je mým každodenním parťákem, co se týče práce na pozici ekonom controllingu. Velmi často byla snaha ho nahradit něčím jiným. Ale ve většině případů tyto pokusy nebyly úspěšné.
Jaké výhody pro Vás mají nástroje MS Office? Jsou nějaké alternativy?
Upřímně moc přehled o alternativách nemám, protože jsem MS Office věrná. Vím, že alternativy existují, ale dle mých zkušeností firmy stejně nejvíce využívají MS Office právě z toho důvodu, že je nejrozšířenější, neustále se vyvíjí (viz vznik Power Query a Power BI nástrojů) a má stálý přísun aktualizací. Nástroje jsou uživatelsky příjemné a intuitivní. Není těžké se s nimi naučit. Určitě ne pomocí našeho kurzu. (smích)
Co pro Vás osobně byla při osvojování si práce s Excelem největší výzva?
Největší výzvou pro mě vždy je, když musím pracovat s velkým množstvím dat a připravit analýzu nebo reporting, který bude schopný s tak velkým množstvím dat efektivně pracovat. Tím myslím, aby se daný soubor „nesekal“ nebo „nepadal“, rychle přepočítával.
Další výzvou je, aby byl uživatelsky příjemný, tím myslím zřetelný a použitelný pro co největší množství uživatelů.
Máte v Excelu nějakou oblíbenou funkci nebo takovou, která se podle Vás podceňuje?
Mám ráda podmínky a vnořené funkce, protože někdy dokážou být dost zapeklité a člověk nad nimi musí více přemýšlet, aby správně fungovaly.
Jaké jsou nejběžnější chyby, které lidé dělají při analýze dat v MS Excel, a jak se jim lze vyhnout?
To je těžké posoudit. Během své kariéry jsem se setkala hlavně s odbornými uživateli Excelu, kteří moc nechybovali.
Když jsem ale obdržela nějaké reporty a analýzy od lidí z jiných oddělení, tak mi přišlo, že se lidé bojí plně využívat funkcionality Excelu. Například nepoužívali odkazy, ale přepisovali ručně hodnoty, nebo nepoužívali ukotvení buněk. Všeobecně mi přišlo, že se bojí funkcí v MS Excel a nevyužívají je dostatečně.
Podle mě se člověk nejvíce naučí praxí a procvičováním a častějším využíváním funkcionalit, které Excel nabízí.
Kurz bude zahrnovat také vizualizaci dat v MS Excel, takže se nabízí osobní otázka: máte ráda koláče?
(smích) No koláči s oříškovou náplní málokdy odolám, co si budeme povídat… (smích)
Disponujete také znalostí programovacích jazyků. Pomáhá Vám to nějak při používání MS Excel?
Určitě mi to několikrát pomohlo. Spíše při specifických úkolech, kdy bylo například nutné použít VBA. Při programování velmi často trénujete logické uvažování a to je pro práci v MS Excel také velmi podstatné. Je pro vás poté snazší porozumět některým funkcím, jak fungují.
Veškerý obsah v užitečném formátu. Rozhovory, články, life hacky a tipy ze světa businessu i korporátů na našem Instagramu.
Pojďte se připojit!
Překvapuje Vás Excel ještě někdy? Čím naposledy?
Samozřejmě. Přijde mi, že s MS Excel se neustále učíte novým věcem. I když Excel výborně ovládám, narazím někdy na něco, co jsem nevěděla. Jako například na minulém streamu našeho kurzu, při diskuzi s účastníkem kurzu. (smích)
Vidíte někdy konkrétní dopady své práce? Podpořila jste třeba svými analýzami a reportingem nějaké významné strategické rozhodnutí?
Určitě. Controlling má za úkol připravovat reporting a analýzy pro vedení společnosti, na základě kterých se poté vedení rozhoduje.
Myslím, že největší vliv měly analýzy a reporting v oblasti personálního controllingu. Podílela jsem se například na tvorbě modelů systému odměňování, kapacitním plánování, tvorbě plánů a forecastů.
Využila jste ve své praxi znalosti ze studia oboru Finanční informatika a statistika?
Ano, využila. Určitě jsem využila právě znalosti z programování a zacházením s databázovými systémy, dále jsem pracovala s různými statistickými metodami a ukazateli. V tomto oboru jsem také získala ekonomické znalosti, které k práci controllera neodmyslitelně patří.
Zdá se, že vaše kariéra je celkem konzistentní. Jsou Vaše profesní plány a cíle do budoucna také z oblasti controllingu a reportingu?
Zatím ano. Ale nebojím se nových výzev.
Výzev se jistě nebude bát ani účastnictvo našeho kurzu. Děkujeme za rozhovor. 💛