Tentokrát jsme vyzpovídali Senior Finance Managera ze společnosti LEGO group. Jan Šrom je lektorem Laba kurzu Finanční analýza, rozhovor se proto (bohužel) netýkal barevných kostiček. Vzhledem k Janově bohaté praxi v oboru je ale i tak velmi pestrý a zajímavý.
Jane, jaký je Váš vzdělávací a profesní background v oblasti finanční analýzy?
S finanční analýzou jsem se poprvé setkal na střední škole. Byly to ale jen úplné základy na které jsem následně navazoval na vysoké škole jak v Čechách tak v Nizozemí a nejprve psal bakalářskou práci o jejich aplikacích a následně i o oceňování podniku.
Po nástupu do praxe jsem ji používal od prvního dne, můj první pracovní úkol byl zhodnotit finanční výkonnost konkurence a vyvodit z ní závěry pro náš business. Analýza zaujala, a tak jsem se následně účastnil i několika tréninků na Competitor Intelligece v Rotterdamu a za finance se podílel na několika Business War Gaming aktivitách, kde se výsledky z Competitor Intelligence principů a znalostí finanční anaýzy náramně hodily.
Později jsem se také zúčastnil několika jednání ohledně potenciálních M&A, počítal business casy a analyzoval případné targety ke koupi. V neposlední řadě jsem jedním z účastníků na projektu, který určoval celosvětovou strategii jedné poměrně veliké kategorie spotřebních produktů v jedné z top 50 nejhodnotnějších firem světa – a tam se principy finanční anaýzy uplatňovaly ve velkém.
Kdy a proč jste se začal věnovat finanční analýze?
Už od střední školy mě bavilo sledovat, jak se vyvíjí jednotlivá odvětví businessu, jak se daří jednotlivým firmám a jaká jsou jejich finanční specifika. Také mě bavilo vidět šéfům pod ruce a neotevírat láhev šampaňského pokaždé, když se jim to hodilo. Bavilo mě z různých dat dokázat a prokazatelně určit, komu se daří, komu ne, určovat, do jakého oboru by stálo za to vstoupit atp. A baví mě to do teď.
Jaké jsou nejčastější úkoly, které řešíte v oblasti finanční analýzy?
Nejčastěji řeším úkoly spojené s dodáváním KPI. Tj. hlídání marže, řízení nákladů a rentability. Často také řeším investice do různých projektů. Finanční analýzou Výkazu Zisku a Ztráty se pak zabývám v podstatě denně.
Jaké nástroje a metodiky se nejčastěji používají v oblasti finanční analýzy?
To záleží na úkolu, který máte před sebou. Pokud se jedná o řízení vlastního podniku, pak se většinou jedná o různé poměrové ukazatele, nebo ukazatele investičního charakteru – popřípadě i ukazatele z trhu, pokud se chcete porovnat s konkurencí.
Pokud se jedná o oceňování nebo analýzy konkurence jako takové, často mimo analýzu poměrových ukazatelů používám také analýzu horizontální a vertikální. A u poměrových ukazatelů mě zajímají hlavně jejich trendy a porovnání s trhem jako takovým.
Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se analytici dopouštějí při finanční analýze?
Na tuto otázku není jednoduché jednoznačně odpovědět. Řada chyb jsou spíše nedorozumění a rodí se z toho důvodu, že některé finanční ukazatele nejsou přesně definované jasným vzorcem, a proto je celkem normální že dvěma finančním analytikům vyjdou rozdílná čísla. Ale to je spíše problém finanční analýzy jako takové než finančních analytiků.
Jakým způsobem se dá hodnotit finanční výkonnost společnosti?
Těch kritérií je celá řada. Zejména by se jednalo o různé ukazatele rentability, jako je rentabilita aktiv nebo tržeb. Já osobně se zaměřuji ještě na vývoj tržeb vs. vývoj marže a různých ostatních opexových nákladů.
Které ukazatele jsou klíčové pro posouzení finančního zdraví společnosti?
Hodně vám prozradí struktura kapitálu, kterou podnik ke svému fungování používá, a její porovnání s velikostí oběžných aktiv. Taky je zajímavé se podívat na to, jak se vyvíjí likvidita podniku a eventuelně podíl dlouhodobých aktiv na celkových aktivech firmy a jeho změna v čase. Ale jsou i jiné metody a ty bych si spíše nechal na kurz jako takový.
Co jsou nejčastější výzvy, kterým musí analytici v oblasti finanční analýzy čelit?
Pro mě osobně je to správné spojení finančně vyjádřených situací ve veřejně dostupných výkazech s tím, čemu podnik čelí a co komunikuje externímu světu (např. jaká je vlastně jeho strategie jako taková). Když se povede spojení veřejně dostupných nefinančních zdrojů s těmi finančními, odemknete podle mého názoru daleko větší hodnotu než jen obyčejnými výpočty.
Jaké jsou nejvýznamnější trendy v oblasti finanční analýzy v současné době?
U několika firem jsem v poslední době viděl orientací zejména na různé analýzy výkazu zisku a ztráty a spíše upouštění od analýz výkazů ostatních.
Kdybych měl být konkrétní, pak bych uvedl, že v kontextu posledních 2–3 let a s nimi spojeného trendu růstu nákladů se často řeší analýzy jednotlivých komponent tržeb majících klíčový vliv na jejich doručení. Tedy vztahu velikosti ceny a prodaného množství a dále pak marže, kde se mimo dvou dříve jmenovaných faktorů projeví ještě výrobkové náklady a produktový mix. S tím jsou spojeny aktivity Net Revenue Managementu, o kterých se v kurzu také budeme bavit.
Veškerý obsah v užitečném formátu. Rozhovory, články, life hacky a tipy ze světa businessu i korporátů na našem LinkedIn profilu.
Pojďte se připojit!
Mohou firmy nějak využít výsledky finanční analýzy pro svůj růst a rozvoj?
Ta aplikace je extrémně široká. Od poznání firmy jako sebe samotné z finančního pohledu a tedy schopnosti poznat, kde je firma slabá a jaké aktivity pro její posílení by měla především udělat do budoucna, po poznání a inspiraci od své konkurence.
Jak se dá použít finanční analýza pro rozhodování v oblasti investic?
Málokdy jsem pracoval ve firmě, která by měla méně nápadů na investice než peněz k jejich financování. Otázkou spíše bylo, jaké investice jsou z finančního hlediska pro firmu ty pravé. A právě tam může finanční analýza hrát velkou roli.
Jaké jsou klíčové aspekty, které je třeba zohlednit při tvorbě finančního plánu pro firmu?
Její strategie, plány do budoucna a očekávání na udržitelnou finanční výkonnost od investorů nebo vlastníků. To bych označil jako hlavní aspekty.
Co byste poradil firmě, která má finanční problémy a potřebuje pomoc s finanční analýzou?
Záleží na typu problému. Ne každé řešení sedí všem – a tak je to i ve světě financí. Liší se to odvětví od odvětví, firma od firmy, problém od problému. Ale o tom více na kurzu.