Internetové hrozby mnohdy bývají nebezpečnější než ty v reálném životě. Někdo vám ze dne na den může vybílit bankovní účet mrknutím oka. My si pár takových hrozeb názorně ukážeme, ať jim do budoucna můžete alespoň předejít.
Největší internetové hrozby mají různé podoby a možná je i vy dennodenně potkáváte. Mám pro vás menší výčet pár z nich a střihneme si k tomu i počítačový slang:
- Malware – slouží k vniknutí nebo poškození vašeho počítačového systému
- Warez – jedná se o počítačový slang a toto slovo znamená, že někdo zneužívá autorské díla v rozporu s autorskými právami
- Pharming/Phishing – získávání citlivých údajů na internetu
- Virus – dokáže zničit soubory a všechny údaje v počítači aniž byste si ho všimli
- Dialer – přesměrovává telefonní čísla na placené linky, což zjistíte třeba až v moment kdy se kouknete na účet za telefon
- Spyware – tento program vás i vaše osobní data monitoruje a přeposílá dále
- Hoax – falešné zprávy ve většině případů s prosbou o finanční pomoc
- Spam – nevyžádaná doručená pošta
Spousta cizích slov a výrazů, ale možná jste se s některými již setkali, a tak tyto hrozby na internetu pro vás již nejsou novinkou.
Hrozby na internetu v lidské podobě
Výše jsme si popsali internetové hrozby, které na vás číhají všude na internetu. Jenže se jedná o programy a ty programy musí někdo vytvořit, aby zaútočily. Takže se přeci jen ten internet od reality neliší a za všemožné útoky můžou zas a zas jen lidé. Jeden háček to ale má. Daleko jednodušší je v reálném životě dopadnout zloděje než hackera na internetu. Internetoví zloději údajů jsou mazaní a tak trochu umí zmizet po Houdinovsku.
Jak se chránit v online světě?
Abychom vás jen nestrašili, je potřeba říci, že nejste úplně bezbranní a můžete ze své pozice útoky odrážet levou zadní. Na výběr máte dvě možnosti:
- Nainstalujte si ochranný software do počítače a buďte v bezpečí
- Staňte se profesionálem v oboru a mějte to pod palcem
Pokud budete volit cestu profíka a zajímáte se o téma cybersecurity, mám tu pro vás tip na online živý kurz s názvem Staňte se cybersecurity profesionálem. Pod vedením lektora Jiřího Kohouta si zopakujete IT základy bezpečnosti a naučíte se, že internetové hrozby jsou neškodné, pokud víte, jak na ně.
V případě, že toto téma není to pravé ořechové pro vás a chcete si nainstalovat program a cítit se bezpečně, doporučuji některý z těchto programů:
- Avast Premium security
- ESET Internet Security
- AVG Ultimate
- NOD32 Antivirus
- Norton 360
Existují jich desítky, ale podle internetu jsou právě ty výše zmíněné na prvních příčkách pro rok 2023. Stačí nainstalovat a hrozby na internetu již dále nebudou váš problém.
Útoky stoupají a je třeba jim zabránit
Není záhadou, že se stále rozvíjející se dobou přichází i negativa v podobě útoků. Internetové hrozby začínají být čím dál častější a v dnešní době se s kybernetickým útokem setkalo již 22 % Čechů, což zatím není většina, ale lepší by bylo kdyby k tomu nedocházelo vůbec. Proto bychom rádi apelovali na dodržování následujících doporučení:
- Neklikejte na neznámé odkazy na internetu
- Neotvírejte ani odkazy, které vám někdo pošle e-mailem, SMS nebo kdekoliv do zpráv
- Nezvedejte zahraniční čísla
- Nezveřejňujte citlivé a osobní údaje nikomu po telefonu
- Nezadávejte své osobní údaje do neověřených zdrojů
V neposlední řadě se nikde nepřipojujte na veřejnou wi-fi síť, a to ani v kavárnách nebo obchodech. Více o tomto tématu naleznete v článku Proč je veřejná w-ifi nebezpečná. Takže si dávejte na sebe pozor a snažte se nebezpečí vyhnout. Se správným antivirovým programem nebo kurzem od Laba Czech vás žádný hacker nedostihne.