Když hledáte práci, vaší první vizitkou bývá právě CV. Jeho vizuální úprava vám může pomoci s dosažením vysněné práce.
Obsah je samozřejmě nejdůležitější. Dnes se však budeme bavit především o formě a vizuálním zpracování životopisu. Obyčejný textový dokument sice určitě nikoho neurazí, zároveň ale riskujete, že s takovou vizitkou zapadnete mezi stovkami dalších uchazečů. Pokud se navíc ucházíte o kreativnější pozici, zajímavě zpracovaný životopis rovnou přesvědčí potenciálního zaměstnavatele o vašich tvůrčích schopnostech. Získáte tak náskok před konkurenty ještě před osobním setkáním.
Vizuálně zpracované CV z pohledu historie
Životopisy v podobě, kterou známe dnes, začaly nabývat na významu při hledání zaměstnání v průběhu 20. století. S digitalizací vzrůstá význam formátu životopis online – standardizovaného formuláře určeného k rychlé selekci uchazečů o zaměstnání. Ale ani běžný strukturovaný životopis nebo vizuálně atraktivní životopis nezůstávají pozadu. Poslední jmenovaný nachází uplatnění především v oborech, které vyžadují rozvinutou schopnost kreativně myslet a chytlavě prezentovat nápady. Takovými obory jsou například marketing, design a další tvůrčí oblasti, kde vizuálně zpracovaný životopis může navíc rozšířit stávající portfolio.
Před tím, než začnete stylovat
Podkladem pro tvorbu vizuálně zpracovaného CV vám bude obyčejný strukturovaný životopis. Personalisty a pracovníky HR oddělení totiž nezajímá, jaké jste měli dětství. Naopak si ale rádi počtou o vašem dosaženém vzdělání a pracovních pozicích, kterými jste už prošli. Do životopisu potom rozhodně patří také koníčky – vybírejte takové, které budoucímu zaměstnavateli ukážou vaši zajímavou stránku. Ideální je, když hobby souvisí s pracovní pozicí, o kterou se ucházíte. Pravidlem to však být nemusí. Dejte si pozor jen na to, aby se ve vašem životopise neobjevovaly úplné rozpory. Když třeba vysněná práce obnáší častý kontakt s lidmi a proaktivní přístup, četba anglických románů u svíčky s hrnkem čaje nebude v kolonce „mé hobby“ vypadat úplně dobře. Přemýšlejte nad tím, jak vás díky informacím z životopisu asi vnímá někdo, s kým se zatím osobně neznáte. Další tipy k obsahu CV najdete v článku 8 chyb v životopisu top manažera.
Jméno, příjmení a kontaktní údaje jsou samozřejmě nezbytností. O tom, jestli uvedete i adresu nebo věk rozhodujete sami. Tyto informace v životopisu být nemusí. Ale například bydliště v místě výkonu práce bude vaše výhoda. Stejně tak věk není vždy na překážku. Uvažujte, u kterých pozic vám uvedení těchto nepovinných informací při přijímacím řízení pomůže. Nejvyšší dosažené vzdělání, odborné kurzy a školení, předchozí pracovní zkušenosti. To jsou potom údaje, které vašeho budoucího zaměstnavatele zajímají nejvíc.
Dalším volitelným prvkem na vašem CV bude fotografie. U nás v Česku je sice ještě zvykem fotografii do životopisu vkládat (typicky do levého nebo pravého horního rohu), v mnoha zemích se už ale od této praktiky upouští z důvodu možné diskriminace. Pokud se rozhodnete fotografii na své CV umístit, rozhodně zvolte profesionální formát. Pózujte s ohledem na pracovní pozici, o kterou se ucházíte. Kreativnější profese se tady opět mohou trochu odvázat. Usedlejším profesím sluší klasický business casual nebo formal styl a snímek zobrazující tvář a ramena, případně i paže.
Když se rozhodnete vyplnit životopis online, obíráte se o možnost vizuálně se odlišit. Vezměte ale v úvahu, že některé společnosti trvají na standardizovaném hiringovém procesu, do kterého může patřit právě zasílání informací formou online formuláře. V takovém případě postup respektujte.
Vzory životopisů
Zdroj: https://www.canva.com
Výraznější efekt za cenu vyšší časové náročnosti
Máte na výběr. Jednodušší CV, nebo životopis s vizuálně atraktivními prvky? Nejdřív se podívejme na to, co tvorba druhé zmiňované varianty obnáší.
Je taková forma životopisu pro vás ta pravá?
Jak už jsme naznačili výše, při žádosti o práci v kreativní sféře s takovým CV určitě zabodujete. Když se ale ucházíte o práci v konzervativnějším oboru, jako je právo nebo účetnictví, mohli byste šlápnout vedle. V této oblasti si personalisté u uchazeče cení jiných vlastností. Spíše než pestrými barvami je o své profesionalitě přesvědčíte tabulkami, smyslem pro řád a pečlivostí.
Budete si muset pohrát s tvorbou návrhu
Už totiž nejde jen o obsah. Teď se zabýváte navíc ještě formou. Aby byl životopis skutečně vizuálně atraktivní, věnujte návrhu potřebný čas. Vyzkoušejte, jaké barvy k sobě budou nejlépe ladit, rozmyslete si, jaké fonty zvolíte, a přemýšlejte nad celkovým rozvržením návrhu. S barvami vám pomůže například online nástroj Canva a její color palettes. Vybírat ladící barvy můžete i bez přihlášení.
Tipy pro tvorbu vizuálně zajímavého CV
Budete tedy na HR oddělení posílat strukturovaný životopis s vizuální úpravou? Využijte následující tipy:
- Zvolte vhodný formát. Vybírejte vždy s ohledem na pozici, o kterou se ucházíte. Pokud se ucházíte o více různorodých pozic, vytvořte i různé životopisy. Chcete přece zaujmout a zároveň přesvědčit pracovníka HR oddělení, že jste tím pravým kandidátem. Jako kreativní CV dokonce může dobře posloužit i video nebo interaktivní prezentace. Takové formy však využijete jen v individuálních situacích. Většinou si vystačíte s obyčejným dokumentem, který obohatíte o vizuálně přitažlivé prvky.
- Nechte vyniknout obsah. Faktické informace o vás jsou pro personalisty tím nejdůležitějším. Zkušenosti, dovednosti a vzdělání tady hrají hlavní roli. Pokud jste na začátku kariéry, vejdete se na jednu stránku, ale v případě delších zkušeností na více pozicích využijte strany dvě, ať zazní vše podstatné, čeho jste dosáhli.
- Dejte si záležet na výběru barev. Barvy mluví svou vlastní řečí. Odstíny oranžové působí dynamicky. Modrá zase navozuje pocit rovnováhy a klidu. Životopis laďte do takových tónů, které podtrhnou vaši osobnost nebo ladí s charakterem pozice, o kterou se ucházíte.
- Na typografii záleží. Použijte jednoduché, čitelné a profesionální fonty. Použití více než dvou typů písem nedoporučujeme.
- Udržujte design jednoduchý a čistý. Sice má jít o vizuálně atraktivní zpracování, přeplácanost prvky by ale byla naškodu. Zachovejte jednoduchost designu. Životopis by stále měl být snadno čitelný, strukturovaný a přehledný.
Vizuálně atraktivní životopis jako vstupenka na pohovor
K tomu totiž CV primárně slouží. Má přesvědčit potenciálního zaměstnavatele, případně pracovníka jeho HR oddělení, že jste kandidátem, kterého se vyplatí poznat osobně. Pokud dodržíte naše tipy a zároveň se požadavky zaměstnavatele setkají s tím, co mu nabízíte, je pravděpodobné, že váš životopis nezanikne v průměrné šedi. Odlišíte se od lidí, kteří jsou třeba stejně šikovní jako vy, ale neumí to prezentovat. V tom je teď vaše výhoda.
Hodně štěstí u výběrového řízení. A jeden malý tip nakonec. Myslete na to, že někteří personalisté preferují dokumenty ve fyzické podobě, proto si vaše CV budou tisknout. Zkontrolujte, jestli vizuální úprava snese i černobílý tisk. Pokud ne, zvažte, jestli by design nešel přece jen trochu zjednodušit. Nebo vypracujte dvě varianty. Jednu bohatou na vizuální prvky, druhou vhodnou pro úsporný tisk. V každém případě doporučujeme dát ho před odesláním přečíst někomu, kdo vychytá případné překlepy a chyby.