Tipy pro řízení projektů od Robin Beránek, Senior Project Manager (Kyndryl) | Laba Czech ✌
Для отслеживания статуса заказа — авторизируйтесь
Введите код, который был выслан на почту Введите код с SMS, который был выслан на номер
Код действителен в течение 5 минут Код с sms действителен в течение 5 минут
Вы уверены, что хотите выйти?
Сеанс завершен
На главную
Blog

Hledat

obsah

V první linii řízení projektů: Robin Beránek, Senior Project Manager (Kyndryl)

Přinášíme tipy od našeho lektora. O praktické zkušenosti se v dnešním rozhovoru podělí úspěšný projektový manažer.

cover-65672a697ca03861281076.jpg

Ať už se bavíme o malém start-upu nebo o velké korporaci, klíčem k úspěchu je vždy optimální projektový management. 

Společnosti musí pružně reagovat na trend rychlého rozvoje technologií. Nároky na efektivní řízení projektů rostou. Fungující tým je samozřejmě naprostý základ, ke správnému fungování však takový tým potřebuje především kvalitní vedení.

Zeptali jsme se proto odborníka, který disponuje bohatými profesními zkušenostmi v této oblasti. Robin Beránek, Senior Project Manager ze společnosti Kyndryl (spin-off společnosti IBM), vede rozsáhlé IT projekty a dnes se s vámi podělí o své zkušenosti z praxe.

Projektový management podle Robina Beránka

Robine, jaké jsou podle Vás klíčové dovednosti, které by měl mít úspěšný projektový manažer?

„Úspěšný Project Manager by měl být sebe-organizovaný. Organizovanost je pro mě asi nejdůležitější, pokud nejsem schopný zmanagovat sám sebe a svoje úkoly, nemůžu managovat ostatní. 

Další klíčový aspekt ideálního profilu PM by měla být komunikace. Když již mám vše zorganizované, potřebuji to odkomunikovat všem zainteresovaným stranám. Project Manager musí být také samostatný. Program/Portfolio management předpokládá, že od přiřazení projektu by mělo být všechno v režii PM.“

Jste držitelem certifikátů PRINCE2®️ a ITIL®️. Prozradíte našim čtenářům, jaký to má dopad na Vaši kariéru projektového manažera?

„Samozřejmě! Zde musíme oddělovat 2 oblasti, které tyto certifikace pokrývají.

PRINCE2® je o project managementu jako takovém. PRINCE2® mi přidal další aspekt k project management mindsetu, jelikož pracuji převážně v prostředí, kde se používá hlavně PMI metodologie. Všem vřele doporučuji prozkoumat obě tyto cesty, pohledy a vytvořit si vlastní hybrid. Tento setup mi přidal na efektivitě a úhlu pohledu.

ITIL® je o service managementu. Vzhledem k tomu, v jakém odvětví pracuji, tak mi ITIL® přinesl ucelené pozadí k tomu, co už dělám. Tento typ certifikace/vzdělání také všem doporučuji, zvláště na pozicích IT PM.“

Doporučujeme přečíst:

940x628-px-soft-skills-6463889d5dfe6430893571.png

Jak funguje projektový management v praxi

Číst

Mohl byste alespoň zběžně popsat nějaký vážnější problém, se kterým jste se ve své praxi setkal, a jak jste jej vyřešil? Co jste si z té zkušenosti odnesl?

„Nenazval bych to úplně problémem, ale určitě to byla challenge. Pracoval jsem na projektu, kde jsem musel spojit lidi ze 4 časových zón. Klíčové bylo nastavit management systém, pro mě základ pro každý projekt, který by mi pomohl tuto situaci vyřešit a udržet nad ní kontrolu.“

Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se podle Vás projektoví manažeři dopouštějí, a dá se jim nějak vyhnout?

„Za zmínku určitě stojí podcenění právě management systému. Spousta PM cítí nějakou benevolenci v tom, jak projekty trackovat. Při podcenění dochází k zapomenutí aktivit, akcí, eventů. Tato situace má samozřejmě dopad na projektový čas a finance.“

Pohybujete se ve velmi dynamické oblasti IT. Jak se vypořádáváte s řízením různých technologií a lidí v rámci jednoho projektu?

„Zapotřebí je dodatečné vzdělávání v různých oblastech IT. Spoustu věcí se naučím během hovorů s technickými specialisty, ale většinou je potřeba mít background k tomu, o čem se s nimi bavím. Neustále se v těchto oblastech vzděláváme, protože technologie se mění, a to velice rychle.“

Prozradíte nám, jaký je Váš postoj k rizikům v IT projektech a jak je efektivně řídit?

„Rizika jsou v projektech vždy. Otázkou je jak jim předejít a jak případně řešit vzniklé problémy. Risk management je také součástí aktivit, které PM dělá. Může být zahrnutý do PM management systému. Základem by měl být určitě risk register, kam se rizika zaznamenávají, jsou zmíněné mitigační akce.“

Veškerý obsah v užitečném formátu. Rozhovory, články, life hacky a tipy ze světa businessu i korporátů na našem LinkedIn profilu.
Pojďte se připojit!

Máte pro naše čtenáře nějaké praktické tipy pro řízení projektů?

„Tento point je velice důležitý. Buďte PROAKTIVNÍ, nečekejte příliš dlouho na odpovědi, akce, lidi. KOMUNIKACE je klíč, komunikujte jak o příjemných věcech, tak i o těch nepříjemných. Buďte PROFESIONÁL, ASERTIVITA je jedním z klíčových aspektů soft skills – každá situace se dá zvládnout v klidu a s chladnou hlavou. Nastavte si pevný MANAGEMENT SYSTÉM, ulehčíte si práci.“

Když se vrátíme zpět k Vám. Vzpomenete si na svůj největší úspěch? 

„Za svůj největší úspěch, co se profesního hlediska týče, považuju svou kariéru jako takovou. Jelikož jsem ve věkové kategorii #UNDER30, beru jako velký úspěch svůj rapidní růst v project managementu, kde jsem se za 3 roky vypracoval z Junior PM až na Senior PM. Klíčové pro mě bylo se nebát. Bral jsem jednu challenge za druhou. 

Druhý aspekt mé kariéry je leadership. Ve svém věku jsem managoval 35 project managerů jako Team Leader a momentálně aspiruji na manažerskou roli.“

Ovlivnil tento úspěch i další Vaše projekty?

„Ovšem. Celý můj přístup k práci a obecně k tomu, co dělám, se odráží v tom, jak přistupuji k projektům a lidem. Jak od kolegů, tak i primárně od svých klientů dostávám velmi vysoce hodnocené feedbacky.“

Existují podle Vás nějaké osobní předpoklady pro výkon profese projektového manažera, nebo jde čistě o dovednosti, které se každý může naučit?

„Klíčové aspekty, ideální profil PM jsem již popsal výše. Chtěl bych ale zmínit důležitou věc, a sice že PM může být téměř každý. Ideálně by tato osoba měla mít soft skillové předpoklady: komunikace, organizovanost, respekt. Project Management je „jen“ hard-skill, který se dá naučit. Myslím tím hlavně metodologie, procesy a další dovednosti.“

Děkujeme za rozhovor.

Několik slov závěrem

Zkušenosti a tipy z praxe jsou neocenitelným zdrojem informací pro každého, kdo se chce v oblasti projektového managementu dále rozvíjet a dosahovat skutečných profesních úspěchů. Dnes si totiž nevystačíte s pouhými školními znalostmi. Dynamika oboru je tak velká, že kontinuální vzdělávání je naprostou nezbytností.

Doufáme, že dnešní tipy a poznatky z praxe vám poskytly cenné vhledy do světa řízení projektů. Pokud byste chtěli vědět více, Robin v Laba vede kurz, kde se dělí o své cenné praktické zkušenosti. Máte možnost připojit se odkudkoliv a učit se od experta z oboru. Těšíme se na vás na kurzu projektového managementu nebo u některého z dalších článků.

Chcete se přihlásit k odběru novinek?

Přihlaste se k odběru, aby vám nic neuniklo.
Děkujeme za přihlášení k odběru!