Pouhým přijetím nového zaměstnance proces náboru rozhodně nekončí. Na řadu přichází onboarding – nástupní a adaptační proces.
Anglický název je ostatně dost výstižný. Nestačí, že váš nový zaměstnanec získal lístek na palubu. Musíte ho ještě vědomostně vybavit tak, aby bravurně zvládl vyplout a na společné firemní lodi se udržel. Špatně provedený onboarding může napáchat spoustu škod a mnohdy firmu připraví o kvalitního člověka ještě před tím, než nováček dostane vůbec šanci ukázat, jak moc prospěšný umí být.
Přečtěte si návod, jak začínající kolegy úspěšně provést procesem onboardingu.
Ve vodách mezi náborem a onboardingem
Ještě než proběhne oficiální nástup nového zaměstnance, přichází na scénu preboarding. Specifický je v tom, že nováček ještě není oficiálně součástí společnosti, vy už s ním ale jednáte. Udržování přátelských vztahů v tomto období je důležitou součástí procesu nástupu nového kolegy. Snižuje se tak riziko, že si zaměstnanec nalodění na palubu nakonec rozmyslí.
Pošlete milý e-mail, představte nováčkovi firemní kulturu, nabídněte mu prohlídku kanceláře. Buďte vstřícní a dejte budoucímu spolupracovníkovi najevo, že je pro vaši firmu důležitý. V rámci preboardingu také určitě nezapomínejte na stávající tým. Informujte všechny budoucí kolegy o tom, že k nim nastoupí další zaměstnanec, a nezapomeňte vysvětlit jeho úlohu v týmu.
Začátek samotného onboardingu
Ať chceme nebo ne, na prvním dojmu záleží. První den nástupu kolegy do zaměstnání pro vás znamená skvělou příležitost předvést se v tom nejlepším světle. Tady máte několik tipů pro pohodový první den:
- Administrativu mějte v malíku
Připravte si vše potřebné v předstihu a novému kolegovi už jen předložte potřebné dokumenty.
- Rozdělte role ve stávajícím týmu
Provést nováčka celým nástupním procesem nemusí být úplně snadné. Proto předem jasně přidělte role v onboardingu stávajícím členům týmu. Papírování zvládne HR oddělení, představení firemní kultury potom může zastat nejbližší nadřízený nebo kolega nastupujícího zaměstnance.
- Pohlídejte si organizační záležitosti
Má nový zaměstnanec připravené klíče? Přístupová hesla a potřebnou techniku? Má se vůbec kam posadit? Divili byste se, jak často se na tyto „drobnosti“ zapomíná. Doporučujeme pro proces onboardingu vypracovat přehledný checklist. Vytvoříte jej jednou, oceníte mnohokrát.
5 zásad onboardingu
První den je za námi. Nástupní a adaptační proces ale teprve začal. Jak dlouho bude onboarding trvat záleží samozřejmě na mnoha faktorech. Pro zjednodušení předpokládejme, že se doba zaučování nováčka bude pohybovat někde mezi čtrnácti dny a délkou zkušební doby.
Co všechno může být součástí onboardingu právě ve vaší firmě? Nejde o ultimátní výčet, s následujícím seznamem pracujte spíše jako s inspirací.
- Dodržujte organizační řády a normy
Pořádek dělá přátele. V oblasti human resources to platí také. Představte nováčkovi na palubě všechny závazné postupy a normy. Dejte si přitom pozor na to, abyste i vy sami šli vždy příkladem.
- Vysvětlete novému kolegovi jeho přesnou úlohu v týmu
Vám se může zdát popis pracovní pozice dostačující. Nováček ale zatím netuší, s jakými vnitropodnikovými procesy se může setkat. Proto si (nejen) v rámci onboardingu průběžně ověřujte, jestli nový zaměstnanec svou roli v týmu skutečně chápe.
- Díky propracované firemní kultuře budujete silný a věrný tým
Tuto zásadu nepodceňovat prosím. Zaměstnanci, kteří chodí do práce s nadšením, jsou pro svého zaměstnavatele naprosto neocenitelní. Plány a cíle společnosti shrňte do přehledné prezentace a předejte je začínajícím zaměstnancům poutavým způsobem. Lidé pracují s mnohem větším nadšením, když mají přesné vize.
- Pracujte na teambuildingu
Ze studií vyplývá, že až 35 % zaměstnanců opouští své stávající místo kvůli nudě. Ale pozor, nezaměňujte vytvoření podnětného prostředí s přehlcením zaměstnance pracovními úkoly. Propojujte týmy, pořádejte pracovní eventy, společné obědy nebo odborné semináře. Získáte motivované kolegy, kteří umí táhnout za jeden provaz a cítí sounáležitost.
- Vyhodnocujte
Nejlépe v průběhu onboardingu i na jeho konci. Naplánujte si s novým zaměstnancem pravidelné schůzky, na kterých si vzájemně ověříte, že v rámci firmy plujete stejným směrem.
Onboarding jako cesta k silnější společnosti
Skutečně úspěšné firmy ví, že si nemohou dovolit podcenit proces nástupu a adaptace nového pracovníka. Loajalita zaměstnanců je v mnoha oborech alfou a omegou podnikání.
Když úspěšně zavedete výše zmíněné zásady, zvýšíte šanci, že společně vybudujete společnost se stabilním, silným a věrným týmem. Jedná se o velmi silnou konkurenční výhodu.
Jak na onboarding už víte. A co offboarding? Jak důstojně zvládnout odchod zaměstnance se dozvíte v tomto článku.

