Lutfia Volfová se vztahy s veřejností profesně věnuje již řadu let. Od posledního streamu úspěšného kurzu PR manažer se ze společnosti Rohlík přesunula do Mattoni 1873, kde působí jako Group PR manažerka a tisková mluvčí, a je letošním účastníkům připravená předávat nově nabyté zkušenosti.
Jakým způsobem přistupujete k vytváření obsahu, který rezonuje s vaším publikem?
V první řadě se vždy zajímám, co v dané cílové skupině, kterou chci oslovit, rezonuje. Ptám se proto novinářů, zákazníků nebo sledujících na sociálních sítích a sleduji trendy. Také si samozřejmě pravidelně procházím interní marketingové výzkumy. To vše pomáhá k vytvoření úspěšné komunikační kampaně, která si najde své cílové publikum.
Jaké kreativní techniky využíváte pro zvýšení zapojení uživatelů na sociálních sítích?
Baví mě a věřím v reakční marketing. Cokoliv je aktuální, totiž vždy dobře funguje na sociálních sítích, ale i v komunikaci obecně.
Jaké jsou vaše postupy pro efektivní spolupráci s influencery a jak vybíráte ty správné partnery?
V první řadě jde o autenticitu. Influecer nebo tvář kampaně musí mít se značkou či produktem zřejmý a kladný vztah. Vždy také preferuji, když je pro danou osobu značka či produkt lovebrand. Pak už se to vše dělá samo a vždy také dobře funguje, když necháte dané osobě volnější ruku v tvorbě a nebudete diktovat přesný scénář tvorby.
Jaké kroky podnikáte pro zajištění konzistence zpráv napříč různými komunikačními kanály?
Je to celkem jednoduché a trochu old school, ale fungující. :-) Napříč odděleními, které komunikují preferuji sdílený kalendář s plánem všech aktivit a pravidelné meetingy, kde se sladí plán komunikace. Považuji totiž za důležité, aby zaměstnanci měli zásadní informace vždy jako první a ty se až pak dostávaly k médiím a zákazníkům.
Jakým způsobem se snažíte inovovat v oblasti PR, aby vaše kampaně zůstaly aktuální?
Každý produkt nebo značka, kterou komunikuji, má různé cílové skupiny, a tedy i jiné kanály, ze kterých informace konzumuje. Například generace Z už téměř nesleduje běžná média, ale spíše sociální sítě. Proto je danou komunikaci třeba uzpůsobit nejen obsahově a tone of voice, ale také z hlediska správně zvolených typů médií, ať už tradičních, nebo nových.
Jaké jsou vaše strategie pro zvládání velkého množství informací a zpráv, které musíte denně sledovat?
Svou práci si nedokážu představit bez monitoringu médií. Díky aplikacím, jako je Mediaboard, jsem neustále v obraze, co se o firmě, produktu nebo obecněji zvolenému tématu píše. Skvělá je například i aplikace na smartphone, která mi posílá notifikace o nově vyšlých výstupech. To je skvělá věc hlavně v době krizových komunikací, kdy musíte každý jeden výstup zhodnotit a často na něj reagovat.
Mimo to si také díky monitoringovým nástrojům dokážu udělat analýzu aktuálního stavu PR a nastavit si komunikační cíle.
Veškerý obsah v užitečném formátu. Rozhovory, články, life hacky a tipy ze světa businessu i korporátů na našem Instagramu.
Pojďte se připojit!
Jaké jsou vaše metody pro přípravu a školení týmu pro efektivní PR práci?
Školení, komunikace a pravidelné statusy. Je důležité, aby obzvlášť kolegové, se kterými úzce spolupracuji, dobře chápali PR v mém pojetí, komunikační kampaně a metriky měření. Každý PRista má totiž trochu jiný přístup, a proto je třeba se pravidelně ladit.
Jaké jsou vaše zkušenosti s využíváním dat a analýz pro informování PR rozhodnutí?
Vyhodnocování PR je pro mě klíčovým aspektem práce v PR. Pro každou kampaň proto nastavuji cíle na základě zhodnocení aktuálního stavu. Podle cílů pak dokážu posoudit, zda byla kampaň úspěšná a zda jsme využili správná média vzhledem k cílové skupině a tématu. Pro takovou analýzu nastavení cílů a monitoring se neobejdu bez nástroje, jako je třeba Mediaboard.
Jakým způsobem se snažíte udržet krok s neustále se měnícími mediálními trendy?
Sleduji monitoring celého trhu, zajímavé profily na LinkedIn, čtu, poslouchám nejrůznější podcasty a v neposlední řadě jsem neustále v kontaktu s novináři, kteří mají vždy aktuální informace.
Jaké jsou vaše přístupy k navazování nových kontaktů a udržování stávajících vztahů s médii?
Navázáním jednoho vztahu rozjedete řetězovou reakci. Proto vždycky doporučuji nebát se a s novináři se začít potkávat osobně. Pozvat nějakého třeba na kávu a pobavit se s ním, čím si můžete navzájem pomoci, jaká témata v rámci vaši agendy ho zajímají a poprosit ho o kontakt na další, kteří by uvítali třeba zasílání tiskových zpráv nebo PR tipů.
Jaké jsou vaše taktiky pro zvládání náročných dotazů od novinářů?
Cokoliv komunikuji na novináře, konzultuji s odborníky na dané téma uvnitř firmy. Zásadní je ale vždy mluvit transparentně, srozumitelně, když je třeba uznat chybu a především nikdy nelhat.