LinkedIn je největší profesní síť na světě, která vám nabízí možnost najít správnou práci, navázat profesní vztahy a získat nezbytné dovednosti pro úspěch ve vaší kariéře. Přístup k LinkedInu máte prostřednictvím počítače, mobilní aplikace nebo mobilního webového prostředí.
Váš LinkedIn profil je vaším profesním výkladním štítem, kde můžete spravovat osobní značku. Je to skvělý způsob, jak prezentovat vaše profesní zkušenosti, úspěchy a ukázat lidem, kdo jste a co děláte. Na profilu můžete přidat osobní informace, které běžně neuvádíte v klasickém životopise.
LinkedIn profil si můžete upravit díky skvělým nástrojům, které máte k dispozici. A právě na to se společně podíváme trochu hlouběji, protože váš profil je okno do vaší profesní minulosti a musí nějak vypadat.
Základy, které musíte mít vyplněné
Asi už některé sekce znáte zpaměti ale opakování je matka moudrosti a není nic lepšího než se na to juknout v celku. Můžete si z toho udělat takový seznam, který budete postupně odškrtávat:
- Jméno – Ujistěte se, že je uvedeno správné a celé jméno.
- Profilová fotka – Vyberte profesionální a příjemnou fotku, která vás dobře reprezentuje, ideálně portrétová fotografie.
- Fotka na pozadí – Přidejte atraktivní obrázek, který odpovídá vašemu profesnímu zaměření. Můžete mít i logo firmy v které pracujete.
- Motto – Zformulujte výstižné motto, které vystihuje váš profesní přístup.
- Současná pracovní pozice – Aktualizujte, kde aktuálně pracujete.
- Vzdělání – Uveďte informace o svém vzdělání a akademických úspěších.
- Lokalita – Specifikujte svou aktuální lokalitu pro relevantní kontext.
- Obor – Zdůrazněte své profesní zaměření a specializace.
- Kontaktní údaje – Ujistěte se, že uvádíte správné a aktuální kontaktní údaje.
- Souhrn – Napište stručný a poutavý souhrn o sobě a svých dovednostech.
Pokud jste otevření novým příležitostem, pak si zvýrazněte tuto informaci: Otevřen/á novým pracovním příležitostem, náborům a poskytování služeb. Ale to je jen v případě, že pracujete v HR, nebo se nacházíte v situaci, kdy sháníte novou práci.
Kritéria 100% úspěchu
Chápeme, že je toho třeba vyplnit spoustu, aby váš LinkedIn profil byl TOP, ale časem můžete sklízet ovoce, které vám to přinese. Proto pečlivě upravte tyto sekce ve svém profilu, aby reflektovaly vaši profesní identitu a zajistily co největší efektivitu vašeho účtu.
- Pracovní zkušenosti – Podrobně informujte o svých pracovních pozicích.
- Vzdělání – Uveďte informace o získaném vzdělání.
- Licence a certifikáty – Zaznamenejte všechny certifikace, licence nebo oprávnění.
- Dovednosti – Seznam dovedností na vašem LinkedIn profilu umožňuje ostatním poznat vaše silné stránky a usnadňuje vyhledávání vašeho profilu.
- Doporučení – Můžete požádat své kolegy o profesní doporučení, která podpoří vaši reputaci a důvěryhodnost.
- Kurzy – Přidejte přehled kurzů, které jste absolvovali, například těch od nás, pokud nějaké máte.
- Ceny a ocenění – Zobrazte významné výsledky, kterých jste dosáhli a za které jste byli oceněni.
- Jazyky – Uveďte jazyky, kterým rozumíte a kterými mluvíte.
- Projekty – Uveďte projekty, na kterých jste se podíleli, a zahrňte také další členy týmu.
- Dobročinná práce – Uveďte, v jakých dobročinných iniciativách se angažujete a jak přispíváte k dobré věci.
Proč mít LinkedIn profil?
Nejen že na LinkedIn je již přes 55 milionů společností, ale jsou tam všichni, kdo aktivně chtějí rozvíjet svůj kariérní růst. Na takovém místě potkáte spoustu zajímavých lidí, kteří vám mohou pomoci, tak na co čekat:
- Získáte nové kontakty
V dnešní době jsou kontakty naprosto nezbytné. Lidé více důvěřují těm, které znají nebo o nich slyšeli. Na LinkedInu můžete snadno navázat spojení s lidmi, kontaktovat je a vybudovat si vztah, který může vést ke spolupráci.
- Obnovíte kontakty z minulosti
Nikdo nezůstáváme na jednom místě a každý z nás už měl více než jedno zaměstnání. Udržování kontaktu se všemi bývalými kolegy, zákazníky nebo dodavateli je v takovém případě obtížné. LinkedIn vám však umožňuje zůstat s nimi ve spojení, i když přejdou do jiné firmy, změní telefonní číslo nebo se přestěhují do jiné země.
- Ukážete, kdo jste
LinkedIn je ideální platformou pro prezentaci vašich pracovních úspěchů a odborných znalostí ve vašem oboru. Můžete zde sdílet příspěvky, články a odkazy, které budou viditelné pro ty, kteří mají zájem o vaše služby.
- Vybudujete si osobní značku
Každý návštěvník vašeho LinkedIn profilu by měl jednoduše pochopit, v jakém oboru pracujete a na co se zaměřujete. Pokud se navíc budete aktivně zapojovat do odborných diskuzí pod příspěvky ostatních nebo ve skupinách, lidé si vás zapamatují jako opravdového profesionála.
- Můžete se vzdělávat
Na LinkedInu se mnoho odborníků angažuje v publikování článků, sdílení svých zkušeností a zajímavých odkazů. Můžete sledovat úspěšné jednotlivce ve svém oboru, a dokonce se účastnit jejich webinářů a kurzů. Naše kurzy nevyjímaje.
3 TOP tipy pro úspěšný LinkedIn profil
Ne jeden, ani dva, ale rovnou tři tipy, které váš profil pomůžou vylepšit a přiblížit se tak dokonalosti. Není čas ztrácet čas, protože pracovní příležitosti také nepočkají.
- Ideální profilová fotografie
To je jeden z největších a základních parametrů dobrého LinkedIn profilu. Takže vybírejte fotografii, která dokresluje to, co děláte. Pokud se věnujete marketingu, můžete zvolit cokoliv od fotografie počítače a kávy až po vás přednášející na eventu. Často lidé volí abstraktní fotografie.
A neopomíjejte ani úvodní fotografii, protože hned po vaší profilové dotváří konečný dojem a neměla by být prázdná.
Tady je pár tipů z různých odvětví:
- Účetní – obrázek s čísly
- Architekt – náčrt budovy, fotografie projektu, který již stojí
- Spisovatel – fotografie knih, magazínů nebo novin
- Grafický designer – výtvor z vlastní tvorby
- Nanotechnolog – molekuly/nanovlákna
- Vědec – zkumavky, chemické tabulky, vzorc e
- Chytlavý headline a shrnutí
To, co se lidem zobrazuje jako první kromě profilovky, je headline. Tady nastává moment, kdy návštěvníka musíte zaujmout, aby na vašem profilu zůstal a přečetl si ho celý. Takže první věta musí umět zaujmout čtenářovu pozornost
Proto zkuste vyzdvihnout, že pomáháte lidem změnit jejich budoucnost nebo cokoliv zajímavého, u čeho si každý řekne „chci se dozvědět více“. Přirovnali bychom to tak trochu k nadpisu článku. Pokud je nadpis chytlavý, čtenář čte dále.
- Něco navíc vás vždy odliší
Pokud máte zkušenost s něčím, co by mohlo potenciálně někoho zajímat, sypte to na váš profil. Zkuste se něčím odlišit a vyberte činnost, zkušenost, zážitek nebo dovednost, o které si myslíte, že je výjimečná. Třeba pravidelně přispíváte na dobročinnou organizaci, umíte nějaký skill, který každý ocení, máte zkušenosti ze zahraničí…
Rada na závěr: Pokud si chcete přidat na svůj LinkedIn profil nějaký certifikát a obohatit tak své zkušenosti, zaregistrujte se na naše online živé kurzy.