Když se řekne česká značka – na kterou si vzpomenete jako první?
Podle průzkumů jsou nejúspěšnějšími českými značkami Kofola, Pilsner Urquell a Škoda. Logicky se asi není čemu divit. Kofola jsou (české) Vánoce, Pilsner je pivo a Škodovka je auto. Tyto české značky mají v zahraničí své jméno a dosáhly velkých úspěchů.
Škoda auto
Jako většina Čechů, nejspíš i vy jste alespoň jednou v životě vlastnili vůz značky Škoda. Nebo jej teprve vlastnit budete. Důvod, proč si vybíráme právě tuto značky, je vlastně jednoduchý. Autoservis najdeme všude, každý mechanik to zvládne opravit a často se dá pořídit i za pěknou cenu. Navíc jako Češi máme Škodovku zažitou jako jakousi tradici.
Největší výrobce automobilů v Česku sídlí v Mladé Boleslavi, v Kvasinách a ve Vrchlabí. Značka vznikla v roce 1895, původně jako Laurin & Klement. Když dnes mluvíme o Škodovce, mluvíme o automobilovém gigantovi, obrovských ročních obratech, skvělém zaměstnavateli, sponzorovi hned několika národních akcí, ale hlavně o typicky české značce.
Kofola
Český sycený nápoj, který pro mnohé rodiny znamená ty pravé Vánoce. Kofola vznikla v roce 1959 jako alternativa Coca-Coly, která do Československa nebyla dodávána. Dnes se jedná o další typickou značku, která je s českou kulturou neodmyslitelně spjata. Kofola nejenže skvěle chutná a voní, také má skvělý marketing. Bez (dnes už kultovní) reklamy na prasátko, které bude mít zahnuté zuby nahoru, si nikdo z nás Vánoce představit nedokáže. V Kofole je jednoduchost. „Když ji miluješ, není co řešit.”
Pilsner Urquell
Plzeňské pivo je pro Českou republiku signifikantní tak jako svíčková. Plzeňský prazdroj byl založen 1842 a ne nadarmo se říká, že je to nejlepší pivo (na světě?). Jeho typická hořká chuť si získala mnoho obdivovatelů a fanoušků po celém světě. V Plzni tak ročně vyprodukují až 8 milionů hl piva.
Stejně jako Škoda Auto i Pilsner Urquell je hrdým partnerem mnoha společenských akcí a událostí. Pod tuto skupinu spadají i značky Radegast, Gambrinus, Kozel a Birell. Mimo piva produkují také Frisco a jablečný cider Kingswood.
Další známé české značky
I když jsou výše zmíněné značky těmi možná nejznámějšími, nesmíme zapomenout, že těch, které expandují na světové trhy a mají úspěch, je mnohem víc.
Své o tom ví třeba Baťa. Firmu v roce 1894 založil Tomáš Baťa a dodnes se tato značka těší velké oblibě a úspěchu. Na tzv. baťovky narazíte po celém světě. Dnes už Baťa možná nepatří mezi největší vývozce obuvi světa, ale i nadále zůstává top značkou ve světě obuvnictví.
Další úspěšnou značkou je pak Dermacol. Česká kosmetika, která původně vznikla pro ženy s problematickou pletí. Značka byla založena v roce 1966 a už v roce 1969 se se její krycí make-up dostal až do Hollywoodu. Díky tomu je dnes kosmetika Dermacol dostupná v 70 zemích světa.
Už vůbec bychom neměli zapomenout na Koh-i-noor Hardtmuth. Jedna z největších světových společností produkující kancelářské, umělecké a školní potřeby byla založena už v roce 1790. Produkty, které vyrábí a poskytuje, se těší té nejlepší kvalitě. Navíc to byl právě zakladatel Joseph Hardtmuth, kdo si nechal patentovat způsob výroby obyčejných tužek.
K dalším úspěšným českým značkám patří Tescoma a ETA, výrobci kuchyňských a domácích potřeb. Originální kuchyňské potřeby značky Tescoma jsou oblíbené a prodávané ve 130 zemích světa. Velký úspěch za hranicemi sklízí také ETA, její produkty jsou stále kvalitní a již řadu let velmi oblíbené.